Odložte volby! Aneb po nás potopa.

čtvrtek 29. duben 2010 13:53

Chování člověka – a jiných živých tvorů – je taženo kupředu odměnou a zezadu postrkováno ttrestem. Rozhoduji-li se mezi dvěma možnostmi, volím tu, která mi přinese něco příjemného a vyhnu se té, která by mi přinesla nějaké trápení. Člověk – na rozdíl od mnoha jiných živých tvorů – se dovede při tomto rozhodování dívat do budoucnosti dál, než na rychlý bezprostřední zisk. Dovede se učit, udělá maturitu nebo vystuduje vysokou školu, místo aby projídal svůj plat na vepřových hodech nebo seděním před obrazovkou počítačena kterém si hraje bojové hry a pouští si erotické filmy. Umět odložit odměnu patří ke schopnostem, které se počítají při hodnocení úrovně inteligence (dnes mluvíme o kognitivních funkcích).   Zkuste dát dítěti ve věku dvou až tří let kousek čokolády a slíbte mu, že dostane

Výsledky volebních preferencí svědčí pro to, že se naši občané tímto pravidlem řídí dosud. Přesto že je média bombardují informacemi o tragické situaci řecké ekonomiky a upzoírňují na hrozící nedostatek peněz na důchody u nás. Proč se asi ing Jiří Paroubek bojí jako čert kříže zveřejnění výsledků „cvičných voleb“ ve školách, které organizuje Člověk v tísni? Ví, že mnoho lidí se rozhoduje koho volit na poslední chvíli – také podle výsledků průzkumů veřejného mínění.

 

Proč dští síru a oheň na biskupa Václava Malého, který nabádá věřící, aby volili podle programu politických stran? Podle čeho mají volit? No přece podle toho, kolik má která strana bilbordů a podle symptatií k jeho zázračně omlazené podobě s barevnou kravatou na nich. Nebo také podle naprosto nesmyslného tvrzení, že jeho nepřátelé chtějí, aby se za chřipku platilo 3 657 Kč. Ta přesnost!

 

Představte si, že číšník vám bude účtovat za oběd a pivo 200 Kč. Budete si říkat, jak to, že to tak vyšlo. Když však bude na lístku z registrační pokladny 198 nebo 203 Kč, řeknete si, že je to poctivě spočítáno, není-liž pravda? ČSSD si zřejmě zaplatila dobré reklamní poradce..

 

Nejde však jen o občany, kteří odpovídají informátorům zkoumajícím veřejné mínění. Tyto průzkumy totiž opakovaně vedou k předpovědi, že vyhraje levice, to jest Paroubkovi socialisté a komunisté. Vede k tomu také náš volební systém, který – podobně jako ve většině zemí Evropy – stanoví, že k volbám chodíme každé čtyři roky. Sotva můžeme čekat něco tak jednoznačného jako výsledky voleb v Maďarsku - za nynější předvolební hysterické atmosféry u nás, asi naštěstí. Zase můžeme čekat, že příští vláda bude mít svázané ruce v realizaci svého programu buď parlamentní oposicí nebo „oposicí“ ve své koaliční vládě. Bude-li socvialisticky jednobarevná a nebudou v ní komunisté – je to totéž: KSČM povede ČSSD na vodítku. Jakém? Stačí vyprovokovat parlamentní hlasování o důvěře vládě. Středopravé strany by si sotva rozmýšlely, že nevyužijí příležitosti k pomstě za vyhození Mirka Toloánka z přesednictvé EU, i když se tím pošpiní hlasováním s komunisty. .

 

Na volbách vydělávají jen reklamní agentury. Jinak na ně všichny doplácejí. Strany vědí, že je to dobrá investice - v V USA vyhrává volby ta strana, která do kampaně investuje víc peněz.

 

Koho bychom asi volili, kdyby občané mysleli na budoucnost této země a ne na okamžitý zisk. Takovým ziskem je např. to, že nebudou doktorům platit těch třicet korun a nepříjdou o nemocenskou v první dny pracovní neschopnosti nebo že důchodci dostanou jen tak na přilepšenou jednorázově 2 400 Kč.

 

Mám sen. Nějaká vyšší moc nařídí, že se poslanci volí ne na čtyři, ale na deset let. Už jako kandidáti se zavážou, že jakékoli přesuny na jejich bankovních kontech budou zveřejňovány Jejich plat bude stanoven podle počtu hodin, které prosedí ve sněmovně. Jejich cestovné bude vycházet z paušálu stanoveného podle vzdálenosti jejich bydliště od Prahy – z toho by si zaplatili bydlení v Praze, bude-li jim to víc vyhovovat. Po skončení jejich mandátu by dostali vysokou odměnu vypočítanou podle výše příjmu, který v té době bude mít největší počet občanů (tedy ne podle průměru, který je zkreslen nemnoha lidmi, kteří mají víc než sto tisíc měsíčně, ale podle aritmetického modu).

 

Takoví poslanci by byli nuceni víc myslet na dva kousky čokolády a ne na ten jeden, který se jim rozpouští v ruce. Představuji si nářek Lidového domu za kampaní promrhané investice, kdyby takový volební zákon začal platit okamžitě a volby u nás by byly odloženy na podzim.

 

Představte si závody v běhu na 5 000 metrů. V cíli běžcům řekne rozhodčí, že mají běžet ještě jedno kolo. Spolehnete se na perspektivní fyzickou zdatnost víc u běžce, který se zhroutí už jen po takové změně pravidel, nebo na jiného, který zatne zuby a další kolo prokluše?

 

 

 

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora