Vládní krize a sběrné suroviny

středa 22. prosinec 2010 12:21

Skoro se stydím připomínat takový evergeeen.. Kradou se kovy. Dopravní značky kolem silnic, kabely zajišťující bezpečnost železniční dopravy, kovové nápisy na hrobech. Proč? Protože se snadno prodají do Sběrných surovin. Za hotové. Nevím sice, co se přesně stalo, ale proč by byl asi místopředseda ODS JUDr Pavel Drobil potřeboval ulít peníze z nějakého projektu na ozdravění prostředí? Potřeboval to do stranické kasy. Nač potřebuje politická strana peníze? Přece na předvolební kampaň. V USA vždy vyhrál prezident, který dal do kampaně víc peněz.    

Podobným způsobem získávají na svůj provoz a volební kampaň všechny strany včetně KSČM, jejíž finanční zdroje jsou možná čerpány z velmi hlubokých pramenů.

 

Zákonodárci se dostali do parlamentu, protože jim pomohly reklamní agentury vyhrát volby. Proč by se jim mstili vymýšlením zákonů, které by zprůhledňovaly, kde vzali a komu dali peníze na kampaň? Lid chce chléb a hry.

 

Při snaze získat a udržet politickou moc jde o soutěž mezi stranami. Není snadné soutěžit prokazováním, že jsem se lépe než jiní postaral o výživnější chleba. Chleba není nedostatek a charitativní organizace ho poskytuje i bezdomovcům. Strany tedy soutěží především v tom, kdo udělá co barnumskou reklamu nějakým populistickým slibům. Shání peníze na billbordy a divadýlka před tribunami.

 

Trestné činnosti se má předcházet. Sběrné suroviny a peníze pro partaje mají jakýsi společný jmenovatel.

 

Právě jsem se dočetl v dnešních LN, že Tomáš Baldýnský se zamýšlí nad stejným problémem. Navrhuje, aby stát politickým stranám peníze přidal, aby je nemusely získávat nějak šedivě. Asi by to taky pomohlo za podmínky, že by se zpřísnila kontrola nad tím, jak se s těmito penězi hospodaří. Mé zamyšlení je spíš zbožná vize. Lidem zřejmě dělá radost, když mohou srovnávat, jak se který politik tváří na plakátech

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora