Trestající ruka státu a zdraví

úterý 11. leden 2011 10:20

Čtu titulek včerejších LN. Stát vás potrestá, když nedáte očkovat své děti. Některá očkování musela být povinná, když hrozilo, že neočkovaní by šířili černé neštovice. Chceme-li však usměrnit chování lidí, bývá účinnější žádoucí chování odměnit než trestat chování nežádoucí. Nejsme tak bohatí, abychom za očkování lidem platili. Na dobré proočkovanosti však mohou vydělat zdravotní pojišťovny a ty by mohly očkovaným snížit pojistné. Třeba i těm, kteří se dají očkovat proti chřipce. Neočkovaní onemocní chřipkou desetkrát častěji než očkovaní.

Opozice do jisté míry právem kritizuje, že máme osm pojišťoven a ty se jen pramálo navzájem liší. Každá má své budovy a adminstraitvní aparát – a že by stačila jedna a ušetřilo se. Pojištění motorového vozidla je také ze zákona povinné, a přece není zbytečné, že nás může pojistit víc než tucet pojišťoven. Ty si však mohou konkurovat výší pojistného, bonusy atd. Každý motorista ocenil, že konkurence vedla ke snížení pojistného. Dejme podobnou pravomoc zdravotním pojišťovnám!

 

Každá zdravotní pojišťovna by musela mít finanční fond, který by zaručoval, že její pojištěnci nezůstanou bez lékařské péče, kdyby její hospodaření vedlo ke konkurzu. Výši pojistného by si stanovila podobně, jako to činí pojišťny při sjednávání životní pojistky. Nekuřáci a lidé s prokazatelně zdravým životním stylem by měli pojistné nižší. Pojišťovny by soutěžily nabídkou péče vynikajících lékařů, se kterými by sjednávaly smlouvy s přihlédnutím k jejich erudici a výsledkům péče. Decentralizace by mohla přihlížet k regionálním rozdílům v životním prostředí a dostupnosti lékařské péče.

 

Desetiletí trvající tahanice o definici standardní a nadstandní zdravotní péče by skončily, neboť by je řešila každá pojišťovna sama a lidé by si je podle toho vybírali tu či onu pojišťovnu. Porovnávání úspěchů pojišťoven by umožnilo vyhodnocení efektivity preventivních programů, kreré zatím nelze realizovat vzhledem k ekonomickému riziku jejich celostátního dopadu. Pojišťovny by mohly jednat s výrobci o snížení ceny léků pro její pojištěnce trpící potížemi, které zpravidla předchází vážné nemoci, jako je Alzheimerova nemoc nebo infarkt myokardu. Nasmlouvají péči zubních lékařů s cílem hradit kvalitní plomby. Každý si spočítá sám, zda se mu vyplatí platít vyšší pojistné a mít záruku, že nebude na endokrinologické vyšetření čekat tři měsíce.

 

Lidé nemění své chování, i kdyby jim o zdravém životním stylu kázal sv. Jan Zlatoústý. Jsou stateční, vždyť jde jen o život. Přejídají se, vyhýbají se pohybu, kouří, v penzi „zaslouženě“ odpočívají. Půjde-li však o peníze, budou se snažit hubnout, pořádně si čistit zuby a chodit ke stanici metra pěšky místo autem. Často se bavím nápadem,  že by zdravotní pojišťovna uzavřela smlouvu s některou z aerolineík, že její pojšťěnci budou platit letenku podle své tělesné hmotnosti.

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora