Globvalizace katastrofy

neděle 13. březen 2011 22:10

Začalo to pozdvižením lidu v Egyptě a rozšířilo se to kolem pobřeží Středozemního a Rudého moře do Perského zálivu. Otřesy jsou zaznamenány i v Číně. Marcus Tullius Cicero to měl ještě snadné. Věděl, že má-li Středozemní moře zůstat pro Řím Mare Nostrum, musí být zničeno Kartágo. Dnes události v Lybii a Tunisu řeší ve Washingtonu a v Pekingu, zatímco Evropa se hlavně bojí vlny přistěhovalců.

Japonsko bylo zasaženo zemětřesením, jaké tam nebylo 140 let. Poškodíilo atomovou elektrárnu a do ovzduší unikla radioaktivita. Taky jsem cosi zemětřesného zažil v Yokohamě. Bydlel jsem v hotelu asi tak v šedesátém poschodí a probudilo mě šustění houpajících se obrazů, které se třely o stěnu. Běžel jsem k oknu. Všude klid. Jen mrakodrapy kolem se kývaly a mně se nelíbilo, že se jejich vrcholy kývají nepravidelně a proti sobě s amplitudou aspoň sedmi metrů. S podobnou, i když menší amplitudou se kývá v silném větru i vrchol televizní věže na Žizkově a lidé v restauraci se ani nezvednou od stolu.

 

Člověk se tedy umí na zemětřesení a řádění živlů připravit. Jen v té Fukušimě při stavbě atomové elektrárny nepočítali s tím, že se stane něco, co se nestalo skoro půldruhého století. Tsunami, kterou zemětřesení rozpoutalo neletí jen po hladině moří a oceánů. Letí rychlostí šířící se informace a může mít devastující účinky na ekonomiku a politiku. V Německu zkontrolují stav jejich atomových elektráren. U nás už jistě mobilizují Jihočeské matky a naši „přátelé“ Temelína v Rakousku. V politice se zazelená. Lidé natlačení do houfu se rádi bojí a média ohníček děsu pořádně rozfoukají. Požár, který nastane, přibrzdí rekovalescenci z krize.

 

Ať už to dopadne s atomovými elektrárnami jakkoli, půjdou už teď nahoru akcie uhelných dolů, dodavatelů zemního plynu a naftařů. Fotovoltaické elektrárny zase přijdou do módy. Až bude stát barel ropy 300 dolarů, zdraží všechno zboží – především potraviny – které se dováží z velkých dálek. Na dálnicích ubudou kamiony. Bude se méně létat a lidé budou žít více z místních zdrojů. Na dovolenou budeme jezdit vlakem nebo na kole.

 

Přemýšlím, zda se to bude líbiít našim vnukům.

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora