Demokracie a peníze

neděle 10. duben 2011 19:29

Demokracie je vláda lidu,. Jak se lid dostává k vládě? Tím, že občané volí své zástupce, kteří pak o vládcích rozhodují na základě pravidel určených zákony, o jejichž uplatňování rozhodují soudy. Svobodné volby hrají tedy v demokracii klíčovou roli. Podle čeho se rozhodujeme, koho volíme? Podle toho, co o kandidátovi řeknou média, nebo co v médiích o sobě řekne on sám. Rozhodující roli však mívá volební kampaň. Ta stojí peníze. Americké volby vyhrává prezident, jehož strana investovala do kampaně víc peněz. O výsledcích voleb tedy rozhoduje do značné míry investor a očekává, že se mu investice vrátí.

Podnikatelé, kteří investují do kampaní ODS, ČSSD nebo TOP 09 mohou mít zájem na tom, aby politika státu byla více napravo nebo více nalevo. Vyrábějí-li auta, očekávají, že ti, kterým pomohli k politické moci, nebudou zakazovat výrobu aut, která jezdí dvěstě kilometrů za hodinu. Kdyby byla ČEZ zcela soukromá, očekávala by jako sponzor, že stát nezakáže vyrábět elektřinu v Temelíně a přebytky vyvážet. Středně bohatí mohou mít zájem na tom, aby velmi bohatí podali majetková přiznání. České odborové centrály dovážející své členy desítkami autobusů na demonstrace do Prahy sotva svůj provoz živí jen z členských příspěvků a musí mít tedy také své sponzory, kteří za to něco očekávájí. O tom, kdo živí provozní náklady KSČM, raději ani nechci spekulovat. Hlasy se mohou dokonce kupovat přímo. Ústavní soud neodsoudil jejich kupování, ale zrušil jedny místní volby kvůli „nedovolené agitaci.“

 

Bez sponzorů volebních kampaní lze sotva vyhrát volby. Bez investic do voleb mohou vládnout jen diktátoři, ale i ti investují do jakéhosi volebního divadýlka.

 

Kde jsou mantinely všemocnosti peněz v demokracii? V transparentnosti finančních manipulací kolem stranické politiky. Aféry zveřejňované u nás ukazují, že máme novináře, kteří tajné machinace odkrývat umějí. Vidím dva betonové mantinely: dozor nad investicemi do politiky, aby nekončily v soukromých rukách a znemožnění, aby investované peníze nepodkopávaly samotnou demokracii. Např. investicemi do odposlouchávajích technologií, špiclování a podobných praktik, které ohrožují občanskou svobodu.

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora