Češi (a Moravané) mají rádi divadlo. Anebo hazard. Cui bono?

úterý 20. září 2011 15:42

Dnes se v parlamentu začíná rozhodovat, zda budeme volit prezidenta přímo. Absurdní je, že se zároveň bude jednat o omezení jeho pravomoci jmenovat bankovní radu ČNB. Zvolili jsme své zástupce do parlamentu a senátu. Ti dosud rozhodují o hlavě státu. T.G. Masaryk řekl, že demokracie je diskuse. Je demokratičtější, když se o prezidentovi bude „diskutovat“ na billboardech a bude se o něm řečnit na táborech lidu, který tam dostane pivo a párek, než když o něm diskutují naši zástupci, kteří jsou za to dobře placeni? Čtyřicet let jsme hlásali: Sovětský svaz náš vzor. Nařídil nám dnes někdo v nějaké Jaltě nebo Postupimi, abychom hlásali, že USA je náš vzor na věčné časy?  Dosavadních 44 prezidentů USA, kteří  vyhráli volby, dali na volební kampaň víc peněz než jejich neúspěšní protivníci.  

Chceme ještě více posílit moc peněz a trhu v naší politice? V Americe peníze vynaložené na kampaň jakýsi smysl mají, poněvadž americká ústava dává prezidentovi pravomoci hlavy státu a předsedy vlády v jedné osobě. Má smysl, aby naši prezidentští kandidáti objížděli s velkým humbukem česká a moravská města a vísky, aby byli po svém zvolení dokonalejšími kladeči věnců, starali se o pražský hrad lépe než jejich předchůdci a jezdili po světě propagovat své názory na globální oteplení? Ano, mohou také prodlužovat proces jmenování vysokoškolských profesorů, předsedů vlády a přijetí zákonů. Má-li to však poskytnout víc času na rozmyšlenou a zabránit tak jisté překotnosti a zbrklosti,  nač máme senát a vědecké rady vysokých škol?

 

Kdo jiný postaví prezidentského kandidáta než politické strany? Nebo si snad Jaromír Jágr založí novou stranu se svým programem napříč politickým spektrem?

 

V roce 1947 jsem byl politicky zelenáč, který byl vděčen Rudé armádě za osvobození a možná i život. Viděl jsem armádu maršála Malinovského, která osvobodila Brno. Viděl jsem mnoho mrtvých Rusů a příslušníků mongolských národů, kteří tvořili velkou část Malinovského armády. Viděl jsem i mnoho mrtvých rumunských vojáků, kteří padli za mne.  Viděl jsem sice také americké nákladní Studebakery, ale i koníčky, kteří táhli vozy trénu Rudé armády.

 

Jako kluk jsem viděl dobře oblečené státní úředníky, kteří přišli o zaměstnání v době krize třicátých let minulého století. Žebrali u našich dveří o chleba a polévku, se kterou potom zašli za roh chodby, kde na ni čekaly jejich děti. Styděli se za ponižující žebrotu a za ještě víc ponižující eventuální hrubé odmítnutí pomoci před zraky svých dětí.

 

Ve velkém cirkusovém stanu na prostranství u Veselé ulice v Brně řečnil v roce 1947 Václav Kopecký. S velkou přesvědčivostí, ba vášní, sliboval brněnským živnostníkům, že komunisté v jejich zájmu zatočí s kolaborantskými fabrikanty. Byl to úžasný řečnický výkon, herecký promyšlený. Ani trochu si nezadal ve srovnání s  projevy Adolfa Hitlera. Měl úspěch. Taky Klement Gottwald byl dobrý řečník jako poslanec našeho předválečného parlamentu. Komunisté u nás v roce 1947 vyhráli ve svobodných demokratických volbách. Víme, jakou úlohu sehrál za pět let Václav Kopecký při politických procesech s „velezrádci“ v KSČ a v dalších politických stranách.

 

Mně v názvu KSČ chyběla demokracie a chyběla mi i u národních socialistů. Volil jsem proto tehdy sociální demokracii, kterou po Vítězném únoru spolkla KSČ jako třešničku.

 

 

Předvolební kampaň je především divadlo a cirkus. Nespoléhá se na to, že občan si přečte volební program. Nejsme sice analfabeti, ale naše děti často nerozumí textu. Nevím, jak je to u jejich rodičů. A tak je spolehlivější líbivá tvař na billboardu.

 

Co do počtu barů s hracími automaty ve srovnání s počtem obyvatel jsme kasinem - Las Vegas Evropy. Zisky sázkových kanceláří po propadu Sazky už zase mají ten správný dynamický růst. Máme opravdu tak rádi hazard a jeho vzrušení, se kterým bychom vybírali prezidenta podle jeho vysoké postavy, přátelského úsměvu a umění řečnit a při podání ruky voličům?.

 

Hurá do přímé volby prezidenta! Nebylo by ještě demokratičtější zvolit ho rovnou na těch náměstích a ulicích? Těch pár miliard na barnumskou reklamu a autobusy svážející lidi na to divadlo přece máme, není-liž pravda? Občané přece rádi na to přispějí zvyšováním daní, aby se neprohloubil státní dluh.

 

Ať dlouho a v blahobytu žijí reklamní agentury!

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora