Chceme ještě více posílit moc peněz a trhu v naší politice? V Americe peníze vynaložené na kampaň jakýsi smysl mají, poněvadž americká ústava dává prezidentovi pravomoci hlavy státu a předsedy vlády v jedné osobě. Má smysl, aby naši prezidentští kandidáti objížděli s velkým humbukem česká a moravská města a vísky, aby byli po svém zvolení dokonalejšími kladeči věnců, starali se o pražský hrad lépe než jejich předchůdci a jezdili po světě propagovat své názory na globální oteplení? Ano, mohou také prodlužovat proces jmenování vysokoškolských profesorů, předsedů vlády a přijetí zákonů. Má-li to však poskytnout víc času na rozmyšlenou a zabránit tak jisté překotnosti a zbrklosti, nač máme senát a vědecké rady vysokých škol?
Kdo jiný postaví prezidentského kandidáta než politické strany? Nebo si snad Jaromír Jágr založí novou stranu se svým programem napříč politickým spektrem?
V roce 1947 jsem byl politicky zelenáč, který byl vděčen Rudé armádě za osvobození a možná i život. Viděl jsem armádu maršála Malinovského, která osvobodila Brno. Viděl jsem mnoho mrtvých Rusů a příslušníků mongolských národů, kteří tvořili velkou část Malinovského armády. Viděl jsem i mnoho mrtvých rumunských vojáků, kteří padli za mne. Viděl jsem sice také americké nákladní Studebakery, ale i koníčky, kteří táhli vozy trénu Rudé armády.
Jako kluk jsem viděl dobře oblečené státní úředníky, kteří přišli o zaměstnání v době krize třicátých let minulého století. Žebrali u našich dveří o chleba a polévku, se kterou potom zašli za roh chodby, kde na ni čekaly jejich děti. Styděli se za ponižující žebrotu a za ještě víc ponižující eventuální hrubé odmítnutí pomoci před zraky svých dětí.
Ve velkém cirkusovém stanu na prostranství u Veselé ulice v Brně řečnil v roce 1947 Václav Kopecký. S velkou přesvědčivostí, ba vášní, sliboval brněnským živnostníkům, že komunisté v jejich zájmu zatočí s kolaborantskými fabrikanty. Byl to úžasný řečnický výkon, herecký promyšlený. Ani trochu si nezadal ve srovnání s projevy Adolfa Hitlera. Měl úspěch. Taky Klement Gottwald byl dobrý řečník jako poslanec našeho předválečného parlamentu. Komunisté u nás v roce 1947 vyhráli ve svobodných demokratických volbách. Víme, jakou úlohu sehrál za pět let Václav Kopecký při politických procesech s „velezrádci“ v KSČ a v dalších politických stranách.
Mně v názvu KSČ chyběla demokracie a chyběla mi i u národních socialistů. Volil jsem proto tehdy sociální demokracii, kterou po Vítězném únoru spolkla KSČ jako třešničku.
Předvolební kampaň je především divadlo a cirkus. Nespoléhá se na to, že občan si přečte volební program. Nejsme sice analfabeti, ale naše děti často nerozumí textu. Nevím, jak je to u jejich rodičů. A tak je spolehlivější líbivá tvař na billboardu.
Co do počtu barů s hracími automaty ve srovnání s počtem obyvatel jsme kasinem - Las Vegas Evropy. Zisky sázkových kanceláří po propadu Sazky už zase mají ten správný dynamický růst. Máme opravdu tak rádi hazard a jeho vzrušení, se kterým bychom vybírali prezidenta podle jeho vysoké postavy, přátelského úsměvu a umění řečnit a při podání ruky voličům?.
Hurá do přímé volby prezidenta! Nebylo by ještě demokratičtější zvolit ho rovnou na těch náměstích a ulicích? Těch pár miliard na barnumskou reklamu a autobusy svážející lidi na to divadlo přece máme, není-liž pravda? Občané přece rádi na to přispějí zvyšováním daní, aby se neprohloubil státní dluh.
Ať dlouho a v blahobytu žijí reklamní agentury!