Nejde o peníze.

neděle 18. prosinec 2011 20:09

Řecko nehospodařilo s eurem dobře. Evropská měna se octla v krizi a ti, co hospodařili více méně rozumně už nechtějí doplácet na neukázněné, kteří promrhávali dotace. Řada ekonomů tvrdí, že euro je Titanic, který se potápí. Jenže i my jsme na Titanicu, i když se u nás neplatí eurem. Naše ekonomika je k eurozóně připoutaná ocelovými lany. Nejsilnější tahouni evropské integrace nás teď žádají o pomoc. Máme slíbit, že část našich devizových rezerv nedarujeme, ale půjčíme Mezinárodnímu měnovému fondu, kdyby to bylo zapotřebí. Země eurozóny vloží do záchrany 150 miliard, země mimo eurozónu 50 miliard eur. Máme slíbit, že půjčíme necelá 2 % ze sumy, kterou dnes Evropa potřebuje na záchranu Titanicu - nebo aspoň na zpomalení jeho zániku, což umožní připravit a vybavit záchranné čluny.

Našich 3,6 mililard eur euro z krize nevytrhne a slib, že je půjčíme, bude-li třeba, náš rozpočet neohrozí. Jde o gesto dobré vůle a o přihlášení se k evropské kultuře. V jakémsi celonárodním plebiscitu jsme zvolili za největšího Čecha Karla IV., císaře Říše Římské, nikoli Byzantské. Když přeřežeme ta lana, kterými je naše ekonomika připoutána k euru, Titanic se rychleji nepotopí – jestli vůbec – a budeme vlát ve větru na pospas Byzanci. Aspoň ekonomicky. Připomíná mi to odmítnutí Marshallova plánu Československem ovládaným komunisty. Dalším testem naší politické a kulturní orientace bude rozuhodnutí o tom, kdo bude dostavovat Temelín.

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora