Korupce v politice je všude na světě. Zbývá naděje?

pondělí 13. srpen 2012 23:53

Začnu výrokem, který napsal Egon Bondy (jde o pseudonym, který zvolil, aby provokoval antisemity, ačkoli neměl v rodokmenu do třetího kolena jediného Žida) a zemřel v dubnu 2007 jako profesor filosofické fakulty Komenského univerzity v Bratislavě jako občan Slovenské republiky. Nebyl sice rozdělením Československa nadšený, měl však v České republice nesnáze pro vulgarizmy, kterými nešetří ani ve svých filozofických dílech. Citát, kterým začnu, proto není doslovný, ale jasnou zkratkou něčeho jadrnějšího: „Vyměnili jsme komunizmus, který byl maskou bolševické diktatury, za demokracii, o které se dnes ukazuje, že je maskou světovlády kapitálu.“

V mládí byl sice Bondy aktivním členem KSČ, z té byl však vyloučen a často její vládnutí odvážně kritizoval i v době normalizace.

 Zbývá nám naděje? Má Bondy pravdu? Ano, asi bude nutná "revoluce". Ne však krvavá plná zvěrstev jako byla bolševnická. V době internetu a mobilních telefonů může být jak proůběh naší revoluce sametové.

V tom je má naděje. Věřím, že nejen moje.

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora