Zničí pohibice naší ekonomiku?

sobota 15. září 2012 22:06

Nezničí. Mediální komentátoři se mýlí. Argumentují americkou prohibicí, gangstery a jejím fiaskem. „Hegerova“ prohibice zvýší zásadně a nezvratně úroveň ekonomky, jestliže potrvá. Ekonomičtí experti Světové zdravotnické organizace velmi spolehlivě spočítali, že se finančně a i v jiných velmi humánních ohledech omezená prohibice bohatě vyplatí. Méně násilí, vražd, sebevražd, požárů, rodinných rozvratů, nemocí, invalidity, zkrácení života ekonomicky produktivních lidí. I naše zdravotnictví by mělo větší finanční zdroje a nemusely by se vybírat regulační poplatky. Že Gorbačovova prohibice selhala? Do omrzení médií opakovaný nesmysl. Zachránila podle finských statistik nejméně jeden a půl miliónu životů (včetně snížení počtu sebevražd) a ekonomicky nezpůsobila škodu.

Gorbačovova prohibice skončila pučem starých bolševických struktur a generálů NKVD. Dorazila ji Jelcinova vláda a vše, pokud jde o alkoholismus, se vrátilo do předgorbačovských kolejí. Gorbačovův Sovětský svaz nebyl Amerika třicátých let minulého století. I řada politologů připouští, že kdyby nedošlo k puči, byl by Sovětský svaz šel cestou sametové revoluce na ruský způsob.

 

Má zkušenost z Ameriky. Při návratu z kongresu v Colorado Springs jsem omylem dojel na letiště zbytečně brzo ráno. Sedím v prázdné letištní hale, jen za pultem s občerstvením se objevila křehká stařenka. Po chvíli dojela na letiště hlučící parta chlapů jako hora, valí s k barovému pultu a chce pivo. Snad mužstvo amerického fotbalu. Stařena se usměje, zvedne prstíček a žádá: „Ajdý!“

Myslím si, chudinka, ta to teď schytá. Muži však ztichnou a poslušně vysázejí na pult své driver's licence(řidičské průkazy). Stařenka je spokojená a začne vydávat pivo v plechovkách. Nad třemi průkazy totožnosti (ID, identification) se však prstíček zakrývá zleva napravo a zpět. Přívětivá barmanka pak přísným zrakem sleduje, zda muži s plechovkami nedávají napít těm, co plechovku nedostali.

 

V USA si smí alkohol koupit jen lidé po dovršení jednadvaceti let. Dovedete si takovou scénu představit u nás? V hale, kde není žádný šerif, žádný zřízenec, žádná ochranka. Jen já sedím osaměle na konci řady sedadel u stěny.

 

Vzpomněl jsem si na tuto příhodu, když vidím v televizi početné skupiny policistů kontrolujících bary a restaurace. „České pohostinství“ si spočítalo, že přichází o 30 miliónů denně. Daňové ztráty půjdou do stovek miliónů korun. Z jedné restaurace nám sympatická majitelka s úsměvem sdělí o svatebčanech „zkousli to“ a nalévá do bílého vína na přípitky tmavý „likér“.

 

Televizní komentátor komentuje, že „první večer prohibice byl ještě plný humoru.“ Jsem rád: v tomto ohledu jsme skutečně dobří a střízliví, „což je nebezpečné pro naše politiky“ a líbí se mi ten „Hegermeister“ na vinětě.

 

Le Monde a BBC ovšem hlásí, že v České republice vládne chaos a prohibice se „tragicky zvrtla“.

 

Šéf zlínského týmu vyšetřovatelů Martin Baláš optimisticky mluví o tom, že už mají distributory a jdou po dodavateli otráveného alkoholu. Jednoho chytili, když po dramatické honičce s policí havaroval u slušovického závodiště. Ředitel nemocnice v Kyjově doufá, že otrávených ubude.

 

Když však má Baláš odpovědět na otázku, zda už mají stopu po původním dodavateli alkoholu bohatě obohaceného metylalkoholem a zda zdroj bude jen jeden, chvíli přemýšlí a pak odpoví: „Asi utneme jedno chapadlo, ale zdrojů bude víc.“

 

Nechci domýšlet, kdo bude za tou chobotnicí.

 

 

 

 

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora