Machiavelli Vladař Zásluhy Vyjednávání

středa 2. leden 2013 22:08

Už Machiavelli napsal, že když je lid surový, musí být surový i Vládce. Není-li surový vládce surového lidu, vymstí se to i lidu, protože přijde o rozumného vládce, poněvadž ho surovci snadno svrhnou. Vědělo se to asi odpradávna, ale teď se o tom píše explicite. I když máš velké zásluhy, nemůžeš stát v koutě a čekat že tě někdo bude brát vážně. Musíš umět jednat, projednávát, negotiate, abys své rozumné názory uplatnil.   

Měl bych se věnovat svému řemeslu: medicíně a tomu, co jsem našel svým bádáním a naučil se z  neurofyzilologie. Doplácím na to, že jsem začal psát blogy, když mě něco naštvalo.  

Nevěděl jsem, že web je taky něco jiného než internet a že když chci komunikovat, musím mít svou webovou adresu. Pořád jsem se snažil zjistit, jak si pořídit svou webovou stránku. Až mně konečně jeden z mých zeťů poučil, že přece svou webovou stránku mám a že její adresa je vinar.bigbloger.lidovky.cz. 

Po tomto poučení jsem chtěl na této své stránce odpovíédat na diskusi. Nejde to. Můj text je moc krátký, nehledě na to, že těžce překonávím ty rebusy, co mám rozluštit a napsat, co jsem přečetl. 

Takže píšu tento blog, abych mohl odpovědět na diskusi na své webové stránce. 

1. Ano, udělal jsem chybu: je to resveratrol a ne desveratrol. Resveratrol je barvivo, které je třeba v červeném víně a je to zhášeč volých radikálů. Ty urychlují stárnutí. Kdyby však tímto způsobem mělo pomáhal červené víno, musel by ho člověk vypít dvě bečky denně. 

Naštěstí a pro mnoho lidí naneštěstí, alkohol pravidelně požívaný v malých dávkách prodlužuje život nezávisle na koncentraci resveratrolu. Malé dávky jsou pro muže 4 dcl vína, pro ženu 2 dcl. Zakladatel kardiocentra, které zachraňuje životy novorozenců, prof. Milan Šamánek proto ženy lituje a mlůuví o nich jako o chuděrách. 

Poněvadž si však myslím, že peníze jsou vždy už na druhém místě (na prvním místě je život), nemyslím, že ženy jsou chuděry. Naopak, mají výhodu. Příjemnou alkoholovou špičku si pořídí daleko levněji a mohou ji přikrmovat třeba celou silvestrovkou noc.

Takže spravedlnost prosazovaná etanoldehydrogenázou?

2. Ceny letenek: zase jde o to negotiating. Vyjednat se daří to, z čeho mají prospěch obě strany. Kdyby se za letenku platilo podle váhy/hmotnosti, obézní rádobypasažéři by byli finančně motivováni zhubnout. Aerolinie by mohly do letadel pro hubené nacpat víc sedadel a pro obézní udělat zvláštní třídu třeba i s povolením kouřit. Když už si zkracuješ život přejídáním, umožníme ti ještě účinější zpsob.

Ale co s tím má udělat Gaia? Kolik miliard lidí nad těch sedm ještě uživí? Není to JEJÍ regulace, aby těch lidí moc nebylo? 

A nakonec otázka typu co bylo dřív: slepice nebo vejce?

VLÁDNOU POČÍTAČE NÁM NEBO MY JIM?

Odpověď znáte: určují to tvůrci softwarových programů. Dá to fušku, mají-li být logické a "intuitivní".

 

     

 

 

 

 

   

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora