Republika Ceská aneb Ištvánová.

neděle 14. červenec 2013 00:41

Je to měsíc, co začala probíhat realizace. Začala v noci a probíhala i příští den.  Čtyři sta policistů pozatýkalo osm osob, provedlo řadu domovních prohlídek a jedné banky na Václavském náměstí. Státní zástupce se dříve jmenoval návladní. Napadá mi, že pan Ivo Ištván je něco víc: je spíš  „státním nadvládním“, protože porazil vládu, která měla věru tuhý život. Sebejistý vysoký blonďák s mimikou hráče pokeru už včera zřejmě věděl, co se ještě při výsleších dozví, když už teď předvídá, že bude mít všechno relevantní pohromadě do poloviny srpna. Tempo výslechů je dáno: jeden výslech za jeden všední den. Mnoho o situaci vypovídají pojmenování: na kauze pracuje Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Zatím odhalil to, co všichni věděli – snad kromě „úkolování“ generálů ředitelkou úřadu ex

Právník Pavel Hasenkopf vysvětluje ve včerejších LN, že přímá volba prezidenta je nejrazantnější ústavní změnou od roku 1918 a zcela změnila systém dělby moci v našem státě. Máme před sebou hrozbu, že po deset měsíců bude vládnout vláda, která je zodpovědná jen prezidentovi. Parlament je v Právník Pavel Hasenkopf vysvětluje v dnešních LN, že přímá volba prezidenta byla nejrazantnější podstatě bezmocný, i když vládě „odborníků“ důvěru neodhlasuje.  Dobu svého vigilního kómatu  může zkrátit jen tím, že se rozpustí a vypíše nové volby. Doufám, že fungování parlamentu nebude zmařeno požárem budovy, ve které zasedá.

Naštěstí prezident neurčuje, o čem má parlament jednat. Před hlasováním o svém rozpuštění by měl parlament schválit jeden ústavní zákon: že se ruší přímá volba prezidenta. Chtít zákonem omezovat pravomoci prezidenta v této chvíli by bylo podobné pokusu měnit pravidla o ofsajdu v průběhu fotbalového zápasu. Nechť tedy na příští schůzi napřed zruší přímou volbu prezidenta a pak ať se rozpustí.

Demokratické strany mohou prokázat svou demokratičnost právě tímto činem. I KSČM o sobě tvrdí, že je demokratickou stranou. Bude-li některý poslanec proti, měli by to voliči vědět. Proti může být jen někdo, kdo nechce riskovat, že nebude zvolen a ztratí nemalé výhody včetně imunity. Jedna z definic zrady říká, že jde o čin, kde osobní zájem převáží nad zájmem o obecné blaho.

Jsme zaplavování spoustou absurdních informací. Dozvídáme se, že ústavní zvyklosti jsou idiotské -  platí jen to, co je v zákonu. Jsou jisté zvyklosti, které už v zákonech nejsou. Podle vyhlášky se např. kdysi trestalo plivání na podlahu v úředních místnostech. Dnes už sotva někdo plive na ulici a není to ze strachu, že dostane pokutu. Když někdo nedodržuje zvyklosti, není to slušný člověk a nepůjdu k němu na návštěvu.     

Jsme krmeni informacemi, že je velkou zásluhou této vlády, že nás pronájem gripenů na dalších deset let bude stát méně než před deseti lety. Jaká zásluha? Kdybych si dnes vzal na leasing stejné auto, které jsem měl před deseti lety, taky bych asi platil méně. To se opravdu zastavil technický pokrok, že nám nadále budou stačit ty staré gripeny? Nehledě na to, že jsme se nedověděli, co se vlastně stalo při vyjednávání o jejich pronájmu. Bylo to zameteno pod koberec. Je to pane návladní Ištváne promlčené?

Nový ministr vnitra už předem věděl, že si může dovolit veřejně vyhlásit, že bude chtít zvýšit počet policistů o tři tisíce. Kdo to zaplatí? Řekl to dokonce dříve, než byl jmenován nový ministr financí. Takové věci se přece dávají tisku před projednáním ve vládě jen tehdy, když vládu vytváří koalice politických stran a já chci uspět díky nátlaku veřejnosti.      

Některé reminiscence jsou tíživé. V únoru 1948 podali demisi nekomunističtí ministři, protože komunistický ministr vnitra kumuloval ve svých rukách velkou moc včetně síly Lidových milicí. StB vyslýchala své oběti v Bartolomějské ulici. Tam také dali možnost vést monolog expremiérovi Nečasovi. Vrchní návladní Ištván nelenil a přijel z Olomouce si jeho projev poslechnout. Orgány činné v trestním řízení ho vyslechli, na nic se nezeptali a poslali ho pryč.

Ještě jedna vzpomínka. Za první republiky jsme jezdívali z Brna na lyže na Malou Fatru do Ištvánové. Později se ta dědina přezvala na Štefanovou. Byla tam krčma, o které se říkalo, že tam vylákala Juraje Jánošíka krásná krčmářka, aby ho tam zatkli žandári. Když se jim chtěl bránit, vysypala mu pod nohy hrách, Jánošík uklouzl a upadl. Žandári už měli lehkou práci. Jánošík převzal velení nad zbojníky od Uherčíka.  Zbojníci přepadali zemany. Nevím, kolik z uloupených peněz dostali chudí a kolik jich dostali krčmářky.

Jsou to jen vágní volné asociace, které mi táhnou hlavou. Jako bych viděl absurdní scénu. Naše republika je jakási Ištvánová. Přestože vím, že paní Nagyova neudala expremiéra Ivo Ištvánovi a Petr Nečas není Jánošík. To jen pojmenování, slova vyvolávají takové iluze.   

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora