Demokracie a peníze

středa 17. červenec 2013 08:14

Většina reakcí na můj blog o Ištánove realizaci nebyly právě přívětivé. Některým diskutujícím chci vysvětlit, že o tématech někdy jen zdánlivě nesouvisejících s psychiatrií se vyjadřuji nikoli jako lékař, nýbrž jako občan a věřím, že na to mám stejné právo jako tito diskutující. Plně respektuji jejich právo se mnou nesouhlasit. S právníky (myslím, že s jejich většinou) sdílím názor, že přímá volba prezidenta je nesourodý prvek v naší ústavě. Do systému naší parlamentní demokracie prostě nepatří. Její schválení bylo projevem politováníhodného populizmu. Koalice a oposice si to přehazovala jako horký brambor a čekala, že to zatrhne ten druhý.Nakonec ze strachu, že odpor proti přímé volbě by lidé chápali jako nedemokratičnost, zákon pustili do světa ve vzácné shodě.       

 

Hra na přímou demokracii stála naši republiku miliardy a dnes rozděluje lidi velice ostře a jednoznačně na přívržence prezidenta Miloše Zemana a na jeho kritiky či odpůrce. Německý prezident Miloše Zemana přivítal při jeho první oficiální první návštěvě oprávněnou ostrou kritikou hraničící s hostitelskou nezdvořilostí. Dnes se nad stavem naší politické scény pozastavují orgány Evropské Unie. Dostáváme se do kritického hledáčku EU podobně jako nedávno maďarský premiér Viktor Orbán.

Připomenu, že v prezidentských volbách v USA vždy vítězí kandidát, který vloží do kampaně víc peněz. Jan Fišer s tím zřejmě taky počítal, ale podcenil možnosti ostatních kandidátů.

Peníze na volební kampaň potřebují i politické strany. To je u nás už vžité a má to mantinely zvyklostí, které se jakž takž dodržují. Také zde investoři počítají, že se jim investice do kampaně vyplatí. Investují však především do programu té které strany, který je čitelný.  Je určitě transparentnější  a předvídatelnější než investice do jednoho z prezidentských kandidátů.

Našim občanům se právem nelíbilo politické handlování a kupčení s hlasy poslanců. V tom směru je současné počínání státních zástupců (návladních) positivním krokem. Přispěje k odlišení, co je přípustné politické vyjednávání a co už je korupce. Některé akce policie v posledních týdnech však byly velmi dramatické a vyvolávaly dojem, že byly narežírovány pro televizi. Pravděpodobně byly i zbytečně nákladné. Jejich přiměřenost bude moci být posouzena podle rozsudků soudů, které budou soudit obviněné.

Dnes se ptám, proč justici trvalo víc než měsíc, než se uplatnil zákon o imunitě poslanců a tři exposlance propustila z vazby. Ti tři jednak dostanou tučné odškodné „z peněz daňových poplatníků“ a u mnoha lidí získají aureolu hrdinů trpících zvůlí státních zástupců.

Navíc se dnes má rozhodnout, zda se parlament rozpustí nebo zda se prosadí pokus o vytvoření vlády, které by předsedala Miroslava Němcová. Pokládám ji za důvěryhodnou osobnost. Bojím se však reakce naštvaných lidí na politiku dosavadní koalice. Za čistější řešení bych pokládal zrušení zákona o přímé volbě prezidenta,  rozpuštění sněmovny a nové volby.     

     

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora