Otevřený dopis paním a pánům poslancům sněmovny.

středa 7. srpen 2013 07:17

Kdo si myslíte, že Vás bude volit v předčasných volbách, jestliže spácháte harakiri a  rozpustíte se? Znovuzvolení mají téměř jsité jen soudružky a soudruzi. Jejich řady ve sněmovně se rozmnoží.  Prezidentská autokracie se požene vpřed bez legální brzdy a bude mít na to “právo.” Poučením by měly být poslední svobodné volby v Československu před Vítězným Únorem v roce 1946. Zvítězila KSČ s 93 mandáty a 31% hlasů. Největší úspěch měla KSČ v Čechách (43 % hlasů). Republiku zachraňovalo Slovensko, kde zvítězila Demokratická strana s 61 % hlasy, zatímco komunisté získali 31 % hlasů.

Pamatuji tehdejší vtip. LIdé pozorovali shromáždění KSČ oslavující vítězství. Nově příchozí chodec se ptá přihlížejícího: “Soudruzi?” Druhý odpovídá: “Kdepak, souprvní.”

Roli sehrála náboženská víra a délka zkušeností s Rudou armádou Osvoboditelkou. Posádky tanků  armády maršála Koněva se chovaly jinak než pěšáci armády maršála Malinovského s trénem taženým koňmi.

V Čechách hrál roli nacionalismus a zisk z majetku nabytým v pohraničí, které muselo opustit německé obyvatelstvo. Není náhodou, že zde získali komunisté až 70% % hlasů.

Na rozdíl od tehdejších čerstvých zkušeností z  hitlerovským  nacismem,  vlivu ideologie, nacionalismu a pocitu bezpečí z opření se o slovanského Ruského Medvěda,  hrají dnes  hlavní roli peníze Lukoilu a jiných sponzorů politiků.

Nespokojení lidé chtějí změnu. Mají špatnou paměť . Změna může být k horšímu. K mnohem horšímu než je ta proklínaná parlamentní stojednička. Po rozpuštění sněmovny by  přímo zvolený president mohl   vládnout jako jakýsi Putinův gubernátor.           

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora