Politikas a socio (psycho) farmakologie alkoholu

úterý 20. srpen 2013 10:35

V dnešních ranních zprávách vystoupil Mgr. Petr Gazdík. Na otázku, zda může zaručit, že všichni poslanci  TOP 09 budou hlasovat pro rozpuštění sněmovny, odpověděl opatrně. Některým by v účasti na hlasování mohl zabránit jejich zdravotní stav. Taky jsem se dověděl, že uklizečka našla ve sněmovních lavicích Viagru. Zase mi napadá to žertování o solubilní sněmově na téma rozpuštěná – rozpustilá sněmovna. Možná by naše politická kultura vypadala jinak, kdyby poslanci při příchodu do jednacího sálu museli  dýchnout do testeru na alkohol. Řidič řídí jen své auto a musí být střízlivý. Poslanec dává této zemi zákony, kterými se musíme řídit všichni.      

Kolem páté hodiny ráno 21. srpna 1968 mi telefonovala má matka, že sovětské tanky přejely naši hranici. Začíná nová okupace. Během jara 1968 jsem byl plný naivního optimizmu. Domníval jsem se, že komunistického režimu se můžeme zbavit jen za cenu apokalyptické atomové války a že tedy jakousi nadějí je vnitřní obroda KSČ pod vedením Alexandra Dubčeka. Matka mi důrazně řekla, abych dlouho nediskutoval, sedl s manželkou do auta a jel do Rakouska. Poslechl jsem. Na cestě jsme se mohli zastavit v Bechyni u manželčiny matky a rozloučit se.

Na silnicích byl už od časného rána nezvyklý ruch. Jeli jsme středními Čechami přes Milevsko, abychom se vyhnuli stítní silnici přes Tábor, kde se daly očekávat tanky.

Na křižovatkách okresek stála auta s českými značkami a řidiči se dohadovali, kudy dál. Přece to tady znají a teď ukazatelé ukazují jinam, než si pamatovali, kam to tudy vede. Vysvětlení našli, když narazili na ukazatele „Moskva 2000 verst“ nebo nápisy „Ivan choď domoj“ vyvedené v azbuce. Poslouchali jsme autorádio. Vyrojila se snad desítka vysilačů Svazarmu určených původně k obraně „socialistické“ vlasti. Reportáže z rozhovorů s posádkami tanků, s rozpačitými Poláky a zamlklými Rusy, kteří se snažili nabízet „vyhladovělým“ obyvatelům komisárek a obezřetně se rozhlíželi, zda se někde neobjeví američtí zachvatčiki v českých uniformách.

Tón těchto improvizovaných rozhlasových pořadů byl optimistický, plný švejkovského humoru, občas černého. Mnozí amatérští komentátoři naznačovali, že se vše vysvětlí jako omyl a že Brežněvova vojska do několika týdnů odtáhnou a vše se vysvětlí jako součást manévrů, které Západu ukážou, jak dobře je Tábor Míru a Socializmu připraven bránit bratrské Československo.

Má tchýně v Bechyni nás dlouho nezdržovala, vybavila nás trvanlivými potravinami a pobízela, abych co nejrychleji odjeli do Rakouska. Měla své tragické zkušenosti. V roce 1938 její manžel tak dlouho odkládal emigraci, až na to doplatil životem. Skončil v Osvětimi.            

Jeli jsme tedy dál. Svazarmovské vysílačky plnily svůj vlastenecký úkol. Upozorňovaly, kde se pohybují tanky okupantů a těm se bylo třeba vyhnout.

Dojeli jsme do Kaplic a dál jsme to nevydrželi.  Zemi s tak vtipnými a statečnými lidmi nemůžeme opustit, když je v nebezpečí. Vrátili jsme se.

To až mnohem později jsme se dovídali, že nás „delegace“ vedená prezidentem a armádním generálem Svobodou „zachránila“ před osudem, který už po nás chystali nacističtí okupanti. Třetinu převychovat, třetinu vyhubit a třetinu vystěhovat někam na Sibiř. Pod vedením Gustáva Husáka nás převychovávali dalších 20 let.

Symbolika některých dat kalendáře je neúprosná. Dnes nebo v noci na zítřek se rozpustí sněmovna, aniž zruší zákon o přímé volbě prezidenta.       

  

     

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora