Demokracie je nejméně špatný způsob vládnutí (Winston Churchill)

čtvrtek 26. září 2013 07:48

Asi 40 minut jsem právě věnoval marné snaze odpovědět na diskusní příspěvky k mému poslendímu blogu. Ztroskotal jsem, když jsem nedokázal správně opsat pokroucená barevná písmenka a čísilka. Neodpovědět vůbec na věcné připomínky mi připadá nezdvořilé, a proto píšu tento ne-blog. Připomíná mi to lékovky, které jsou "zabezpečeny" před dětmi, aby se tabletkami neotrávily. Děti je otevřou snadno, staří lidé s tím mají problémy. Senioři často neuspějí a lékovku rozbíjejí kladivem, aby se dostali k tabletám, které jim lékař  předepsal.      

Vše se vším souvisí a tak se skutečně můžeme dívat na vědu z hlediska politiky. Spíš je známá sociologie vědy a také se zkoumají osobnosti velkých vědců.

Nemohu vyloučit, že se někdo dostal na seznam agentů StB, aniž to věděl. Mohu však uvatovat o jeho suituaci za totality podle toho, zda požíval některé výhody ve srovnání s ostastními občany.

Za nízké starobní důchody skutečně mohou komunisté: jednak 40 let plundrovali naši ekonomiku, takže na důchody moc nezbylo, jednak jsou zde lidé, kteří měli dvě tři stovky měsíčně a dodnes se všechno ještě nenapravilo.

Zaujala mě ta ovečka, vlk a hlasování. Připadá mi to hlasování v malé společenské skupině, kterou je např. rodina. Rodiče a dvanáctiletý syn by hlasovali, zda má jít syn do školy. 

Vydělává-li někdo peníze obchodováním s ruskými partnery, není z toho důvodu putinovec. Peníze jsou jen nástrojem usnadňující směnu zboží. Jako krejčí nemusím hledat zedníka, který potřebuje kabát a mně za to opraví zeď.       

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora