Pověření premiérekm ve věku internetu

sobota 18. leden 2014 09:54

Taky jste včera s napjetím očekávali, zda přímo zvolený prezident nepřekvapí Bohuslava Sobotku sdělením, že už před hodinou pověřil sestavením vlády Michala Haška? Když už však v Lánech je, zve ho na pozdní oběd, kuchaři už připravili bažanta a oslaví to i s ministry Rusnokovy vlády v demisi.  Tento můj napadá souvisí s přesvědčením, že naše politická scéna odpovídá přesvědčení, žeSAB KUCH MILEGA(ve smyslu, jak mu rozumí Hippies: Všechno je možné – v Indii). V rámci všeho, co je možné, mám i jinou soudobější představu, která odpovídá současným technickým možnostem: prezident pošle Sobotkovi e-mail: „Sestavte vládu a pošlete mi seznam ministrů. Spěchá!“

Zřejmě náš český mrav vyžaduje co nejpompéznější obřadnost, barokní zdobnost a zbožnění rituálů. I kdyby na chleba nebylo. Slavme slavně, ať to stoji, co stojí. Lidé žijící na výpadovce na Hostivice a Lány se baví pozorováním řad limuzín doprovázených policejní ochrankou brázdících vozovku směrem na Lány. Dovedou odhadnout, jak jednání dopadlo podle toho, jak brzo se vrací.

Jsme rekordmani v prosazování životního stylu „Co nemusíš udělat dnes, odlož na zítra!“ Koaliční smlouvu a vybírání ministrů trvalo měsíce za bedlivé pozornosti médií. Kameramani medií se pasou na pestrobarevných operetních stejnokrojích Stráží.

Pověřený předseda vlády zná jistě seznam ministrů zpaměti a přímo zvolený prezident ho bezpochyby zná taky dobře. Proč by to odbyli při jedné návštěvě? Domluví se na příštím pondělku. A kavalkáda vládním limuzín potěší řidiče na Bělohorské znovu. Pohonných hmot je přece dost a vzduchu, který lze znečistit, je habaděj. A národe, čekej, my si zatím uspořádáme hostinu na rozloučenou a s ministry vlády, která je už měsíce v demisi a parlament jí nedal důvěru.  

To čekání má hluboký smysl. Na krále Slunce, Ludvíka XIV. se čekalo v předpokojích paláce ve Versailles dlouhé dny, než je přijal. Čím déle čekáte, než nějaký hodnostář zvedne oči, aby vás vzal na vědomí, tím více roste jeho důstojenství. Ať je to úředník za přepážkou pošty nebo prodavačka butiku, kde si chcete koupit rukavice. Úcta k zázračným lékařům je v přímé úměře délce čekání na okamžik, kdy na vás pohlédne a vybídne vás, abyste odhodil berle.    

Náš lid čeká a kupodivu nejeví známky nudy, i když scénář je napsán a znám celé měsíce. Mezitím se světová ekonomika řítí do krize a pak zase z krize ven a zahraniční investorům nevadí nejistota, zda mohou mít důvěru v ekonomiku státu vedeného politiky, kteří důvěru lidí nemají. Stačí si všimnout si      20 % volební účasti na doplňovacích volbách do Senátu. Lid má takovou vládu, jakou si zaslouží.  

Nakonec přece jen omezení toho „Všechno je možné.“ Možné je to, co neodporuje elementárním přírodním zákonům. Zkusili jste někdy, zda se opijete tím víc, čím víc je alkohol ve vodě naředěn?    

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora