TUNEL Blanka aneb Čína náš vzor

neděle 13. červenec 2014 11:45

Tak se dozvídáme od pana primátora Hudečka, že tunel Blanka bude otevřen až po komunálních volbách někdy v březnu 2015. Začínám pochybovat. Kdo by na jeho otevření mohl mít zájem? Je známo, že čím déle stavba trvá, tím víc stojí peněz. Pomysleme jen na ty jeřáby a jiné stavební stroje, které nečinně čekají na své využiti. Takže na tom vydělá betonářská lobby Mohou za tím být banky. Metrostav si možná musí od nich peníze půjčovat.       Pan primátor se zmínil, že to může zdržet soudní spor Metrostavu, který není skončen. Tedy vydělají na tom advokáti a soudní znalci, kteří budou podávat své posudky. To může stát statisíce, protože každá ze stran soudního sporu bude argumentovat znaleckým posudkem svého znalce.  Spor se povleče, protože každá ze stran se bude proti rozsudku odvolávat a

Pan primáteor se zmínil, že dokončení Blanky múže zdržet soudní spor. Takže na tom mohou vydělat advokátii a soudní znalci, kteří budou podávat své posudky. To může stát statisíce, protože každá ze stran soudního sporu bude argumentovat znaleckým posudkem svého znalce.  Spor se povleče, protože každá ze stran se bude proti rozsudku odvolávat a bude to řešit soud vyššího stupně.

Jak známo čas jsou peníze.

Téměř denně jezdím po Mostě Barikádníků a dívám se po proudu Vltavy k Tróji. Obdivuji elegantní oblouk mostu přes řeku. Vedle něj zeje chřtán tunelu Blanka a v něm ani živáčka, který by na něčem pracoval. Oranžová helmy je vidět na dálku. Takže se zhušťuje automobilový provoz a obyvatelé nejen ulice V Holešovičkách, ale třeba obyvatelé  ulice  Korunovační jsou otravováni výfukovými plyny. Trpí chorobami plic (CHOPN) nebo onemocní i rakovinou. Že by za tím byla zdravotnická lobby?

Vím. Přeháním. Ale absurdní situace to vyžaduje.

Někdy v polovině června 2010 jsem jel přes noc expresním vlakem ze Šanghaje do Pekingu. Když jsem se ráno probudil, viděl jsem z okna velké hemžení dělníků s oranžovými helmami, kteří stavěli vysoké betonové pilíře. Za měsíc přinesl náš tisk zprávu, že byla slavnostně otevřena expresní linka ze Šanghaje do Pekingu. Pojedou  po ní vlaky typu francouzských TGV rychlostí 400 km za hodinu a zkrátí cestu na několik málo hodin.

Budeme čekat na otevření Blanky jako na dokončení dálnice z Prahy do Hradce Králové?       

 

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Oldřich Vinař

Chci psát komentáře k aktuálnímu dění v neurovědách, zvlášť v těch směrech, kde bych reagoval na obsah Lidových novin, někdy i komentáře k současnému dění na politické nebo kulturní scéně.

Pracuji už skoro 60 let jako psychiatr, nejprve v léčebně v Kosmonosích, pak jako asistent v Ústavu pro doškolování lékařů. Odtud jsem přešel do Výzkumného ústavu psychiatrického, pak jsem vedl Společnou laboratoř Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Ústavu chemie a biochemie AV. Jako důchodce pracuji ve své psychiatrické ambulanci. Zajímám se hlavně o psychofarmakologii a v posledních letech o lingvistiku a její přesah do filosofie. Vždy jsem spojoval psychoterapii s farmakoterapií.

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora